Radyo Ve Televizyon Öğrencilerinin Sorunları!

Tarih :07 Mayıs 2020, Perşembe 16:40 Son Güncelleme :07 Mayıs 2020, Perşembe 16:40

Maalesef ki Ülkemizde RTV eğitimi teorik düzeyde kalıyor ve mezunlarının iyi içerikler üretebilecek yeterliliklere sahip olamıyor. Lise ve Üniveristede Yer Alan akademik kadronun film,dizi vb. programları yapma deneyimi olmaması ve program yapımından ziyade teorik yaklaşımlar üzerine odaklanmaları öğrencileri deneyim açısından zayıf bırakıyor.Diğer Bir Sorun İse Okullarda program yapımı için gerekli teknik altyapı imkanlarının Bulunmamasıdır.

Ayrıca RTV öğrencilerinin en büyük sorunlarından biriside RTV Bölümüne mecburen gelmiş öğrenciler diğer bölümlere yerleşmedikleri için RTV bölümünü tercih ediyorlar çoğu okulda yetenek sınavı yapılmadığı için sadece bölümün taban puanını alması yeterli oluyor ve ne yazık ki ülkemizde bu duruma kimse ses çıkarmıyor

Lise ve Üniversiteye girişte yetenekli öğrencileri teşvik edecek bir düzenleme yapılmalı.Herkesin avukat,doktor,mühendis olması gerekmiyor. Ama ne yazık ki ülkemizde sadece sınavlardan alınan notlar göz önünde bulunduruluyor halbuki öğrencileri ilkokuldan başlayarak örneğin sanata ilgisi olan, yeteneği bulunan çocuklar kendilerini geliştirebilir. Üniversitede kendilerine uygun bölümlere girebilirler ve bu tür sorunları hiç yaşamayız.

Üniversitelerde teknik altyapı desteği yetersiz Birçok okulda olduğu gibi teorik olarak eğitim verildiği için RTV gibi uygulamanın ön planda olması gereken bir bölümde teknik altyapı yok denecek kadar az sayılı üniversiteler hariç tabiki de bu üniversiteler de kendi çabaları ile teknik altyapısını oluşturdu peki devlet olarak günümüzün en önemli sektörlerinden biri olan medya sektörünün gençlerine neden imkan sunulmuyor kısa bir süre önce TRT tarafından düzenlenen yetenek yarışmasının kontenjanı 150 kişi geçen yıl iletişim fakültesinden mezun sayısı ise 8 bin 47 peki geriye kalan öğrenciler ne yapacak 4 yıl boyunca işsiz kalmak için mi öğrenim görecekler?