Böyle Radyo Olmasın

Tarih :23 Ekim 2013, Çarşamba 01:34 Son Güncelleme :23 Ekim 2013, Çarşamba 01:34

Böyle Radyo Olmasın!


Radyo programcılarını eleştirmek işin kolayı, onların hatalarını söylemek en basit çözüm "yapıcı olalım, birbirimiz kırmayalım, düşüncesinin geçerliliği yok arkadaşlar, birbirimizi eleştirmediğimiz için gücümüzü kaybettik, birbirimizi eleştiremediğimiz için radyo sektörü bir çok değerini kaybetti, birbirimizi eleştiremediğimiz için yenilenemiyoruz, yani birbirmizden çok uzağız artık. 
 
Radyo programcılarının hepsi ayrı birdünya ve bu dünyaların kapıları kapalı, bazı gruplar oluşuyor, sosyal medya da beraber verilen pozlara sıkça sahit oluyoruz ama sektör adına hiçbir kıymeti yok, radyo programcılığı meslek olsun diye savaşa hazırlanırken, resmiyette animatör kimliğinden kurtulalım derken Nasrettin hoca hikayesine başlıyoruz tekrar ön sözden? Radyocular radyo için biraraya gelmiyor, radyocular artık radyoya kıymet vermiyor yine sosyal medya da bireysel reklam çalışmalarından "beni dinleyin", "program başladı" cümleleri dışında rastlamıyoruz başka yazışmalara veya hiçbir internet sitesinde, hiçbir gazetede radyocular adına haberler okumuyoruz radyocular müzik sektörünün en güçlü elemanıydı şimdi basın danışmanlığı yapan birkaç radyocu dışında müziğin içinde radyocu göremiyoruz.. Radyolar, televizyona, gazeteye, müzik dünyasına birey kazandırma, isim kazandırma misyonu üzerine hareket ederdi şimdi doğrudan satış reklamlarıyla birbirleriyle yarış yapıyor. Radyocunun dünyası radyoydu yani bu iş ekonomik değerlerin üstünde bir bağ ile yakalardı radyocuyu maksat mikrofonda konuşmak değildi maksat sese kelimelerle büyü katmaktı şimdilerde mikrofonda konuşmanın kıymetsizleştiği bir dönemdeyiz ve maalesef hiç kimse sesini çıkartmıyor "biz niye böyle olduk diye" 
 
Radyo dinleyicisinin radyo tercih sebebi radyocu iken müzik oldu, bizim bütün silahlarımıza el koydular, dilimize mühür vurdular, radyocu kimliğimizin bütün hanelerini karaladılar ve biz hala kendimizi kandırmaya devam ediyoruz. Bitmez ama bitsin! Olmaz ama Olsun, Müzik kutusu olarak kalacaksa radyo olmasın! Radyocu şarkı anonsörü olacaksa olmasın! Radyo sadece araba yolculuklarında yarım saat altta fon olarak şöförlere eşlik edecekse olmasın! Radyo sosyal gündem yaratamayacaksa, medya kimliğini alamayacaksa, bir dakikada üç beş özet manşeti haber diye yutturacaksa olmasın! Üç beş gencin hobi diye yaptığı bir meslek olarak anılacaksa olmasın! Radyo patronları için gereksiz bir yatırım olarak görülmeye devam edecekse, bir dönemin en güvenilir mecrası doğrudan satışlarla en güvensiz yer haline getirilecekse olmasın! Radyo yöneticileri tarafından torpille yönetilecekse, hak edenden alınıp radyo mikrofonu, hak etmeyene verilecekse, müzik direktörü kimliği kullanarak radyolar birbirinin kopyası olacaksa Olmasın! Reklam verenlerin tercihlerinde en alt sırada yer alıyorsa bu mecra olmasın! Derneklerin, Meslek Birliklerinin hiç bir faydasını göremeyecesek, bu kurumlar kötü gidişe dur diyemiyorsa olmasın! Radyo'nun ve radyocunun tanımını unuttuysak olmasın! Artık bu sektöre emek verenler bıktık yeter artık diyorsa herkes birbirinden şikayet ediyor herkes birbirinin kuyusunu kazmak için mücadele ediyorsa maksat üzüm yemekten çıkmış bağcıyı dövmeye kadar gelmişsse olmasın! Eğer bu kadar kıymetsizsse bu iş kendimizi tatmin edecek başka bir hobi bulalım bu eğlencenin adı radyo olmasın!