Radyocuların Maaş Krizi

Tarih :02 Haziran 2015, Salı 01:47 Son Güncelleme :02 Haziran 2015, Salı 01:47

Radyocuların Maaş Krizi!


Radyolar hakkında her şeyi konuşuyoruz sorunlardan bahsediyoruz, sıkıntıları anlatıyoruz bazen dedikodular hakkında haberler veriyoruz ama aslında sektörün en büyük problemi olan radyocuların kazançlarından sesli olarak bahsetmiyoruz. Son dönemde özellikle üniversitelere gittiğimde birçok katılımcı bana aynı soruyu soruyor: radyocuların kazançları ne kadar?
Bu soruya cevap vermek benim için zor olmaya başladı çünkü radyo hakkında bütün sorulara çok rahat ve kolay cevap verirken bu soruya cevap verirken biraz eziliyorum çünkü sektörde radyocuların kazançları maalesef çok düşük. 
 
Madem bu kadar biliyorsunuz! radyolar bu kadar önemli ve değerli o zaman bu kadar önemli bir görevi icra eden siz radyocular neden bu kadar az kazanıyorsunuz* sorusu geliyor insanların aklına? Evet madem bu kadar önemli ve değerli bir iş yapıyoruz neden bu kadar az kazanıyoruz? Bu sorulara ben Amerika da ve Avrupa da ki meslektaşlarımızın ekonomik durumunu anlatarak aslında yapılan işin başka ülkelerde ne denli önemsendiğini ama ülkemizde hak ettiği yerde olmadığını söyleyerek geçiştiriyorum? 
 
Hepimiz şikayet ediyoruz "yeni isimler yetişmiyor", "Radyoculuk ileri gitmiyor", "Radyoların vizyon değeri düşük", işte nedeni! bu kadar düşük kazanç ile kimse radyocu olmak istemez ve var olan radyocularda enerjilerinin çoğunu ekstra iş yapmak için harcadığı için radyoculuk hak ettiği gibi yapılmıyor. 
 
Radyo yöneticileri artık bu işi hobi olarak yapanlara mikrofon teslim etmemeli. Radyocuların maaşlarında ciddi anlamda bir düzenleme yapılmalı, bu işin profesyonel bir iş olduğu gerçeği sektöre lanse edilmeli ve radyocunun ekonomik anlamda prestiji düzeltilmeli emin olun radyocuya yaptığınız yatırımın fazlasıyla geri dönüşünü alacaksınız.