Ozan Doğulu, Gelecek Nesiller Seni Baban Gibi Anmayacak

Tarih :30 Ağustos 2017, Çarşamba 14:40 Son Güncelleme :30 Ağustos 2017, Çarşamba 14:40

Ben, Ozan Doğulu gibi nerdeyse Türkiye’nin en iyi aranjörlerinden birinin böyle kuru gürültü içeren club işleri ile uğraşmasına bir anlam veremiyorum. Bu club işler boş işler, evet para getiriyor ama her şeyi ile kendisini bu müziğe adaması saçma. Ozan Doğulu hem kendisine hem müzik dünyasına hemde geleceğe haksızlık yapıyor.

Geçenlerde elime Ozan Doğulu’nun “130 BPM Forte” albümü elime geçti. Albüm tipik bir club albümü, şunu da söylemek isterim ki dünya da da bu tarz müzikler revaçta şu an, eleştirmeme rağmen adam iyi de yapmış. Yani club müziğini raconuna göre yapıyor Ozan Doğulu, bu müzik türü adına başarılı, ama genel müzik adına vasat işler. Ben bu müziğe müzik bile demiyorum. Bilgisayarlarla elektronik mühendisi gibi kesip biçilerek yapılan bu müziklerin gelecekte hiçbir değeri olmayacak.

Ozan Doğulu bu müziği yapsın elbet, para da kazansın ama arada kendi müzisyen kimliğini degösterecek işler yapsın yoksa kendisine haksızlık etmiş olacak.

Gelelim albüme, ciddi anlamda hayatımda dinlediğim en gürültülü, en elektronik ve melodik yönü en zayıf albüm olmuş. Ozan uçmuş, ama bu müzik türü de uçmuş ondan beraber uçmuşlar diyebilirim. Bana hitap etti mi hayır! Kime hitap eder bu müzik ? Daha düşük entelektüel seviyede olan, müzik kültürü zayıf olan müzik dinleyicisine, varoşlara, sonradan görmelere, gece hayatını sevenlere, club delilerine, çapkınlara, özenti kızlara vs vs … Bu saydığım özelliklere sahip milyonlarca insan var Türkiye’de. Pekiiii bu albüm satın alınıp arşive konulur mu? Tabii ki Hayır.


Albümde on bir track var, Demet Akalın yorumu “Kulüp” tam bir varoş şarkısı. Murat Boz’un
seslendirdiği “Hey” belki de Murat’ın kariyerinde seslendirdiği en saçma şarkı. Ece Seçkin “Sayın Seyiciler” adlı şarkıyı seslendirmiş şarkıda kız nerde anlamadım. Kuru gürültü. Barış Manço klasiği “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” nın coverını tanıyamadım. Şarkı tamamen elektronik hale getirilmiş, Ferhat’ın bu şarkıda işi ne dedim kendi kendime. Adam şarkıda varla yok arasında…
Ayşen’in seslendirdiği “Eleman” popüler müziğin şırıngası gibi. Bu şarkıyı da dinleyince artık
“inanamıyorum” dedim. Gelecekte eğer müzik bu hale gelirse müzisyenlik bitecek diye düşündüm kendi kendime.


Albümde altıncı şarkıya gelirken ilk kez bir melodik şarkı dinledim. Hande Ünsal’ın kendi bestesi olan “Derdim Çok” adlı şarkı. Güzel bir şarkı ama neden Hande’yi bu kadar tize çıkartıp zorlamış Ozan anlamadım. Öyle olunca şarkı sıcaklığını kaybetti.


Merve Çalkan’ın seslendirdiği “Sebebim Aşk” da melodik bir şarkı, ama yorucu. Merve Çalkan ismini ilk kez duydum, belli ki no name. Biraz daha çalışması lazım.


Albümden patlayan tek şarkı Bahadır Tatlıöz ile Gülden Mutlu’nun seslendirdiği “Uzun Lafın Kısası” .Bu şarkı albümdeki diğer şarkılardan ayrışıyor. Melodik, akılda kalıcı, yormayan düzgün bir pop şarkısı. İyi ki bu şarkı ile çıkmış Ozan Doğulu, yoksa ses getiremezdi. Albümü en iyi kamufle eden şarkı bu şarkı diyebilirim. Keşke tüm albüm bu çizgide olsaydı. Fast food müziğin de kalitesi oluyor, en azından kaliteli bir fast food pop müzik albümü sunacaktı bize Ozan Doğulu.


Benim bu albümde Ferhat Göçer ile beraber yakıştıramadığım bir diğer isim de Ziynet Sali oldu. İkisi de duygu yönü yüksek insanlar. Bu kadar gürültülü bir albümde yer almaları onlara ne kazandırır, club, sosyete, Doğan medya grubu ile beraber anılmak, (boru mu Doğan Medyayı ne hükümetler ne FETÖ, ne AK Parti ne Tansu Çiller, ne Bülent Ecevit ,ne de Recep Tayyip Erdoğan durdurabildi) böyle bir grupla anılmanın getirdiği prestij vs anlıyorum ..


Ama yok! Onların Ozan Doğulu ile daha iyi işlere imza atmaları lazım. “Yağmur” alaturka tınılar içeren bir pop şarkısı. Ritmi başka başlıyor, başka gidiyor, başka bitiyor… Bu tarz şarkılara tahammülüm yok. Ama maalesef yurdum halkı seviyor. Bu şarkıyı dünyada müzik okullarında ödev olarak ver sınıfta kalırsın, yine dünyada plak yapmak için götür şarkıda hata var derler size şarkıyı iade ederler. Her şeye rağmen saygımız var.


Ozan Doğulu’ya da saygımız ve sevgimiz sonsuz ama bu tarz işleri sırf para için yapmasın, tamam 2017 yazında eminim clublerden iyi para kazanmıştır ama yeter be baba.. Parayı öbür dünyaya götürmeyeceksin be ozan . Bak baban Yurdaer Doğulu’yu yıllar geçti hala anıyoruz, seni bizden sonraki nesil “Kulüp” ile anmaz! Bunu bil, kendine de bize de haksızlık yapma gerçek müzisyen kimliğini göster..