Yeni Başlayanlar İçin Seks Rehberi!

Tarih : 15 Temmuz 2022, Cuma 22:44 Son Güncelleme : 15 Temmuz 2022, Cuma 22:44
Yeni Başlayanlar İçin Seks Rehberi!

Zevk, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prezervatifler ve daha fazlasının temelleri, Seks hakkında bilmeniz gereken her şey...

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi
Bilinmesi gereken en önemli şeyler: 
Seks farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir 

Seks yapmak sadece bebek sahibi olmakla ilgili değil, aynı zamanda ilgili herkes için eğlenceli olmalı.

Onay , herkesin katılmak istediğinden, kendini güvende hissettiğinden ve tüm zaman boyunca aktiviteden keyif aldığından emin olmak anlamına gelir.

Sizin ve eşinizin anatomisini anlamak, seks sırasında ikinizin de zevk almasına yardımcı olacaktır .

CYBE yaygındır ve utanılacak bir şey yoktur. Tüm CYBE tedavi edilebilir. Birçoğu tedavi edilebilir.

Seks olmasaydı bu gezegende olmazdık. Seks insan yaşam döngüsünün bir parçası olmasına rağmen, birçok insan hala tartışmayı tabu buluyor. Bu, birçok karışıklığa ve soruya neden olabilir. 

Sizin için neyin işe yaradığını ve tercihlerinizin neler olduğunu anlamak zaman alır. Sorun yok! Her birimiz kendi zaman çizgimizdeyiz ve cinsel zevke giden yol herkes için farklı görünüyor. 

Clue'da adet dönemlerinin ve cinsel aktivitenin zamanlamasını takip et.

Clue uygulamasının 3 mobil ekranının görüntüsü
Seksi merak ediyor ama nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte bilmeniz gereken en temel bilgiler. 

seks nedir? 
Seks, bir, iki veya daha fazla kişinin katıldığı, kendilerini uyarılmış (cinsel olarak heyecanlı) hissetmelerine neden olan bir aktivitedir . Dokunma, kelimeler veya her ikisini de içerebilir. Cinsel organlara dokunmayı içerebilir, ancak her zaman zorunda değildir. İnsanlar genellikle seks hakkında konuşurken, cinsel ilişki veya nüfuz edici seks hakkında konuşurlar . Cinsel aktivite, katılan herkes için zevkli olmalı ve her kişi etkinlik boyunca onay vermelidir.

Bu, herkesin aktivitenin başında neyin rahat olduğu konusunda hemfikir olması gerektiği anlamına gelir. Birisi fikrini değiştirirse veya durmak istediğine karar verirse, o kişinin bunu söyleyebilmesi ve buna saygı duyulması çok önemlidir. Bu, ilgili herkes için keyifli bir deneyim olmasını sağlar. 

Farklı seks türleri nelerdir?
vajinal seks 
Vajinal seks, penisin vajinaya sürtünmesi veya vajinaya girmesi veya iki vajinanın birbirine sürtünmesidir.

Ağızdan genital sekse

Ayrıca "oral seks" olarak da adlandırılır. Ağız, cinsel organları uyarmak veya zevk almak için kullanılır. Bu, yalama, öpme veya emme yoluyla yapılabilir. 

anal seks
Penis veya seks oyuncağı anüse (popo deliği) sokulur. Yağlama çok önemlidir çünkü anüs kendi yağlamasını oluşturmaz.

erojen dokunma
Eller veya vücudun diğer kısımları cinsel bir his veya his yaratmak için kullanılır. Bu, meme ucu uyarımı, sarılma, öpme veya cinsel organları veya vücudun diğer kısımlarını ovma ve okşama olabilir. 

parmak veya handjob 
Parmaklama, klitorisi uyarmak için parmakların kullanılması ve/veya cinsel duyumlara neden olmak için parmakların vajinaya veya anüse sokulmasıdır. El işi, penisi uyarmak için bir eli kullanmaktır. 

Mastürbasyon
Cinsel zevk almak için kendi vücut bölgelerinize dokunmak. Bu tek başına veya başka biriyle aynı anda yapılabilir. Seks oyuncakları, vibratörler , dildolar, anal oyuncaklar ve daha fazlası  dahil olmak üzere mastürbasyon sırasında kullanılabilir .

telefon/video seks
Cinsel uyarılma veya heyecan yaratmak için çevrimiçi veya telefon aracılığıyla biriyle konuşmak, flört etmek ve görüntü paylaşmak. 

Seks sürüşü: nedir ve nereden geliyor?
Bazen libido olarak adlandırılan cinsel dürtü , seks yapma arzusudur . Hormonlar, stres seviyeleri ve fiziksel ve zihinsel sağlığın tümü cinsel dürtülerimizi etkiler (1, 2). Romantik partnerlerimiz, ailemiz, arkadaşlarımız, topluluğumuz ve inancımız/dinimiz, seks ve zevke yönelik duygularımızı etkileyebilir ve bunlar yaşamımız boyunca değişebilir (1). Libidoyu azaltarak veya orgazmı geciktirerek cinsel isteği etkileyebilecek bazı ilaçlar şunlardır (2, 3): 

Akciğerler, mesane, bağırsak, baş dönmesi ve mide bulantısı/kusma ile ilgili birçok 
durumu tedavi etmek için kullanılan antikolinerjikler 

hormon tedavisi 

Yüksek tansiyon tedavisi için ilaçlar

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) gibi akıl sağlığı ilaçları

Araştırmalar, hormonal doğum kontrolü ve cinsel dürtü  arasında doğrudan bir bağlantı göstermemektedir (3) . Bununla birlikte, cinsel sağlık karmaşıktır. Aldığınız bir ilacın cinsel dürtünüzü etkilediğini düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşun. Clue uygulamasında deneyimlerinizi takip edin . Bu, doğum kontrolünüzün vücudunuz ve libidonuz üzerindeki etkilerini belirlemenize yardımcı olabilir. 

Cinsel zevk ve orgazm
Cinsel zevk belirli bir şekilde tanımlanmamıştır. Birçok şey zevk ve memnuniyet getirebilir. Orgazm yoğun bir cinsel heyecandır. Bu , cinsel zevke ulaşmanın bir yoludur. Penisi olan kişiler, penis sertleşip büyüdüğünde orgazm yaşarlar. Bu, seks yapma arzusu ve vücutta hormon salınımı olduğunda ortaya çıkar. Boşalma genellikle orgazm sırasında ortaya çıkar. Vulvası olan kişiler, klitoris (ve bazen iç ve dış dudaklar ) uyarıldığında ve şiştiğinde orgazm yaşarlar. 

Tıpkı penis gibi klitoris de yüksek konsantrasyonda sinir uçlarına sahiptir (4, 5). Bu erojen bölgelere dokunarak ve masaj yaparak vücuttaki sinyaller sinirleri doldurur. Bu, vücudun her yerine hoş duygular gönderebilir. Sizin ve eşinizin anatomisini anlamak, seks sırasında ikinizin de en yüksek zevki yaşamanız için önemlidir. 

İletişim de kritiktir. Size iyi gelen başkasına iyi gelmeyebilir. Partnerinizle yaptığınız ve sevmediğiniz şeyler hakkında konuşun. En keyifli dokunuşları bulmak için denemeler yapmak eğlenceli olabilir. Artan iletişim, yakınlığı da artırabilir. Mastürbasyon , cinsel zevki deneyimlemek için en iyi teknikleri anlamanıza yardımcı olabilecek başka bir yoldur. 

Daha güvenli seks nasıl yapılır?
Daha güvenli seks, CYBE ve hamilelik riskinizi azaltmanın bir yoludur. Vajina içi penis seks, hamileliğe yol açabilecek ana seks türüdür. Meni diğer cinsel ilişki biçimleri sırasında vajinaya ulaşırsa hamilelik de oluşabilir. CYBE'ler, vücutların ve vücut sıvılarının temas ettiği her türlü cinsel ilişki sırasında paylaşılabilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) karşı korunmanın en iyi yolları:
1. Her seks yaptığınızda bariyer yöntemlerini doğru şekilde kullanın. Herhangi bir vajinal, anal veya oral seks için vücut kısımlarında ve oyuncaklarda bariyer yöntemleri kullanılmalıdır.

Bariyer yöntemleri şunları içerir:

Harici prezervatifler (bazen "erkek" prezervatifleri olarak adlandırılır)

Dahili prezervatifler (bazen "kadın" prezervatifleri olarak adlandırılır)

Lateks veya nitril eldivenler

Diş barajları 

2. Çok sayıda prezervatif güvenli yağlama kullanın 

3. Oral, vajinal veya anal seks arasında geçiş yapmadan önce prezervatifleri değiştirin

4. Paylaşırken yeni bir prezervatif kullanın veya seks oyuncaklarını temizleyin/sterilize edin

5. Tüm CYBE'leri sık sık test edin ve partnerinizi de aynısını yapmaya teşvik edin.

Bariyer yöntemleri CYBE alma riskini önemli ölçüde azaltır (6). Her bir partnerin cinsel organlarının ve vücut sıvılarının diğer partnerin vücuduyla temas etmesini engelleyerek çalışırlar (7). Her seferinde doğru kullanıldığında, prezervatif mükemmel kullanımda %98, normal kullanımda ise %87 oranında hamileliği önleyebilir (8). Tüm ortakların yakın zamanda bir CYBE için test sonucu negatif olmadıkça ve ikinizin de testten bu yana başka kimseyle seks yapmadığınızdan kesinlikle emin olmadıkça, her zaman bir bariyer yöntemi kullanmalısınız. Hamile kalmak istemiyorsanız, her seks yaptığınızda prezervatif kullanmalısınız.

Ya eşim prezervatif kullanmak istemiyorsa?
Sağlığınızı korumak ve tüm cinsel aktivitelerde kendinizi rahat hissetmek çok önemlidir. Partnerinizle açık iletişim kurun. Güvensiz seks yapmanız için size baskı yaparlarsa, birlikte olmak isteyeceğiniz biri olup olmadığını düşünün.

CYBE ve STD'ler: önleme, semptomlar ve tedaviler
Her gün dünya çapında 1 milyondan fazla cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) edinilmektedir (9). Ancak CYBE son derece yaygın olsa da, onlar hakkında ne kadar bilginiz var? Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmaktan alabileceğiniz önleyici adımlar olduğunu biliyor muydunuz? Birçok CYBE'nin hiç veya sadece hafif semptomları olduğunu biliyor muydunuz? 

Bazı temel bilgileri bilmek, kendi hayatınızda seks konusunda önlem alma şeklinizi değiştirebilir.

klamidya
Klamidya genellikle asemptomatiktir, yani birçok insan buna sahip olduğunu bilmez.
Klamidya semptomları, irin benzeri sarı akıntıyı içerebilir; sık veya ağrılı idrara çıkma; dönemler arasında veya cinsel ilişkiden sonra lekelenme; ve/veya rektal ağrı, kanama veya akıntı (10)
Tedavi edilmediği takdirde, kadınlarda ve kadın üreme sistemi olan kişilerde pelvik inflamatuar hastalığa, kronik pelvik ağrıya, ektopik gebelik ve/veya kısırlığa yol açabilir (11).

genital uçuk
Genital herpes ABD'de en sık görülen ikinci CYBE'dir (12).
Herpesi olan bazı kişilerde genital bölgelerinde tekrarlayan kabarcıklar ve ülserler görülür.
Herpesi olan birçok insanda hiçbir semptom görülmez ve hastalığı yaymaya devam edebilir.
Herpes için bir tedavi yoktur, ancak salgınlar ve semptomlar yönetilebilir (13)

bel soğukluğu
Belsoğukluğu genellikle asemptomatiktir, yani birçok insan sahip olduklarını bilmiyor (14)
Tedavi edilmediğinde kadınlarda ve kadın üreme sistemi olan kişilerde pelvik inflamatuar hastalığa, kronik pelvik ağrıya, ektopik gebelik ve/veya kısırlığa neden olabilir (15)
Gonore enfeksiyonları iki antibiyotik ilaçla tedavi edilmelidir (14)

trikomoniyaz
Trichomoniasis genellikle asemptomatiktir, bu da birçok insanın sahip olduklarını bilmediği anlamına gelir (16) Clue uygulamasındaki adet döngüsünün bir örneği.
Bazı kişilerde artmış, kötü kokulu, renkli vajinal akıntı, vulvar ağrı ve kaşıntı ve/veya idrara çıkma veya cinsel ilişkide ağrı gibi belirtiler görülebilir (17)

HIV
HIV, kan, meni, anne sütü ve vajinal sıvılar dahil olmak üzere belirli vücut sıvılarının değişimi yoluyla bulaşır (18)
Tükürük, gözyaşı, hapşırma ve fiziksel temas HIV bulaştırmaz (19 )
Korunmasız anal seks, vajina içinde penis ve hatta oral seks (nadiren de olsa) HIV bulaştırabilir
HIV için bir tedavi yoktur, ancak viral yükü düşük tutabilen ve HIV'i hem bulaştırma hem de bulaşma riskini büyük ölçüde azaltan ilaçlar mevcuttur (18)

Hangi cinsel ilişki türleri CYBE bulaştırabilir?
CYBE'ler meni, vajinal sıvılar, cilt-cilt teması, kan, tükürük ve hatta dışkı yoluyla bulaşabilir (20). İnsanlar genellikle birden fazla cinsel aktivitede bulunduğundan (örneğin aynı seansta hem oral seks hem de vajina içinde penis) (20) hastalığın bulaşmasından hangi cinsel eylemin sorumlu olduğunu belirlemek zordur.

Öpüşmekten alabileceğiniz CYBE'ler
Oral uçuk (HSV-1)

Oral seksten alabileceğiniz CYBE'ler
klamidya
bel soğukluğu
HPV
Herpes (HSV-1 ve HSV-2)
Frengi
HIV
trikomoniyaz

Parmaklama ve yumruklamadan (anal ve vajinal) alabileceğiniz CYBE'ler (21)
Anüs veya cinsel organlarda kesiklere veya yırtılmalara neden olabilecek herhangi bir şey (tırnaklar, yüzükler veya derinin yırtılması gibi), kan yoluyla bulaşan herhangi bir CYBE (HIV veya hepatit B veya C gibi) bulaşma olasılığını artırabilir. Parmaklarınız başkalarının cinsel organlarına ve ardından kendinizinkilere temas ederse, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar genital salgılardan geçebilir. Güvende olmak için, başka birinin cinsel organlarına dokunduktan sonra daima ellerinizi yıkayın, hatta ekstra güvenlik için eldiven giyin.

Vajinal (vajina içi penis veya vulvadan vulvaya) seksten kapabileceğiniz CYBE'ler
HIV
bel soğukluğu
klamidya
Herpes (HSV-1 ve HSV-2)
HPV
Frengi
şankroid
Hepatit B ve C
trikomoniyaz
Genital siğiller

Anal seksten alabileceğiniz CYBE'ler
HIV
Hepatit B ve C
HPV
Frengi
bel soğukluğu
klamidya
Herpes (HSV-1 ve HSV-2)
Genital siğiller
Dışkıdan mikroorganizmalar yoluyla bulaşan hastalıklar ( Giardia, Shigella, Salmonella, Campylobacter ve E. coli )