Burhan Şeşen İYİ Parti Grup Toplantısı’nda Konuştu!

Tarih : 02 Haziran 2021, Çarşamba 14:12 Son Güncelleme : 02 Haziran 2021, Çarşamba 14:12
Burhan Şeşen İYİ Parti Grup Toplantısı’nda Konuştu!

Müzisyen ve MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen, İYİ Parti'nin grup toplantısında konuştu.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

Müzisyen ve MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen, İYİ Parti’nin grup toplantısında konuştu. Salgın sürecinden olumsuz etkilenen müzisyenler adına kürsüye çıkan Burhan Şeşen, pandemiden ekonomik olarak yara alan müzisyenler ve müzik sektörü için meslek örgütleri aracılığıyla düzenleme yapılmasını istedi.‘Hepimiz Krizin Altında Eziliyoruz’


Şeşen, ”Eyy bu ülkeyi yönetenler, aşk acısı çektiğinizde bir şarkımızı da dinlemediniz mi?” diyen Burhan Şeşen şu ifadelere yer verdi;


16 aydır hepimiz krizin altında eziliyoruz. Yüzbinlerce sektör çalışanı ve bakmak zorunda olduğumuz ailelerimizle yaşam mücadelesi veriyoruz. Hayatlarına kıyanlar, enstümanlarını satanlar, yıllarca sahneye çıkabilmek, bir enstrüman çalabilmek için gündüzünü gecesine katan icracılar, besteciler, söz yazarları, yorumcular ve sektör emekçileri hiç bilmediğimiz iş kollarında üç kuruş paraya iş arar olduk.

En başından beri devletten beklentimiz diğer iş kollarına sağlanan kademeli normalleşmenin bizim sektörümüzde de uygulanmasıydı. Yoksa ‘Bize para verin, yardım edin’ diye sızlanmak hep bir şeyler ister konumunda olmak hiçbir müzisyenin tercih edeceği bir yol değil.
Türkiye’de bizler yıllarca çalgıcı olarak hor görüldük. ‘Asıl işiniz ne?’ sorusuna muhattap kılındık. Yaptıklarımız sanat olduğu görmezden gelinerek, hakettiğimiz saygınlık birkaç plaket ile geçiştirildi ne yazık ki.

Müzik bir şeyleri sadece ruhsal olarak güçlü kılmaz. Aynı zamanda akıl ve vücut sağlığı konusunda kullanılan en eski tedavi yöntemlerinden birisidir müzik. Bunun için müzik yaşasın, müzisyen yaşasın, tiyatro yaşasın, edebiyat yaşasın, sanat yaşasın ki çağın gerisinde kalmayalım.

Daha geç kalmadan sokağa çıkma yasağı en azından 21.00’den 24.00’e kadar uzatılmalı. Zira çalışma şartlarımız ve saatlerimizin hamam, sauna gibi işletmelerle en ufak bir ilgisi yoktur.

Toplumun büyük bir kesiminin çalıştığı ve işten eve geliş saatleri göz önüne alındığında bizim akşamüzeri ya da öğleden sonra bir konser yapma şansımız zaten yok. Zaten kimse de gelmez o etkinliklere.

Performans salonları, gece kulüpleri ve türkü barlar sosyal mesafe şartları ve hijyen koşulları göz önüne alınarak bir an evvel açılmalıdır.

Devlet en azından tam normalleşme sağlanana kadar satılacak konser biletlerinin bir bölümünü sübvanse etmelidir. Aylardır kapalı olan konser ve müzikli yerleri de mutlaka maddi destek ve vergi indirimi gelmeli.

Türk lirasının maalesef euro ve dolar karşısında kaybından dolayı ithal edilen müzik ve stüdyo ekipmanları ses, ışık sistemlerinden alınan gümrük vergisi minimuma indirilmelidir.
Müzisyenlerin sigorta, emeklilik ve sosyal güvenlik alanındaki belirsizliği ortadan kaldırılmalıdır.

Özel kopyalama harcından alınan vergiler bir an evvel hak sahiplerine dağıtılmalıdır. Zira sizler de biliyorsunuz ki bu hazineye gelir kazandıracak bir gelir kalemi değil, sanatçının tazminatıdır. Bu paranın da bir an evvel meslek birlikleri eliyle hak sahiplerine dağıtılmasını talep ediyoruz.

Anayasanın 64. maddesi hepimizin bildiği gibi devlet sanat eserlerini ve sanatçıyı korur. Sizlerden ricamız anayasanın bu maddesine uymanız.

TBMM TV ve TRT Yayını Kesti
Şeşen’in kürsüye çıkmasıyla TBMM TV’nin yayını kesmesi ise tepkiyle karşılandı. TRT ve TBMM TV’nin yayını kesmesi sosal medyada gündem yarattı. Burhan Şeşen Twitter’da en çok konuşulan konular arasında yerini aldı.