Kapadokya Gezilecek Yerler!

Tarih : 22 Ekim 2019, Salı 11:43 Son Güncelleme : 22 Ekim 2019, Salı 11:43
Kapadokya Gezilecek Yerler!

Sadece Türkiye değil, tüm dünyadaki sayılı güzelliklerden biri olarak kabul edilen Kapadokya, dört mevsim tatil yapılabilecek bir yer. Sabah güneşin doğuşunu gökyüzünde izleyebileceğiniz balon turları, doğanın mucizesi olan peri bacaları ve tarihe tanıklık eden yeraltı şehirlerine kim hayır diyebilir ki? Anadolu’nun en lezzetli şaraplarının üretildiği Kapadokya’da bugüne kadar yaşadığınız en romantik ve özel günleri geçirebilirsiniz. Ailenizle, arkadaşlarınızla veya tek başınıza seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek aynı zamanda huzur dolmak istiyorsanız sizi ilk fırsatta Kapadokya’ya davet ediyoruz.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

1.Fransız Gezgin’in İnanılmayan Seyahatnamesi

1800’lü yıllarda Fransız bir gezgin Paul Lucas Kapadokya’yı gezdikten sonra Fransa’ya dönüyor ve orada Kapadokya’daki peribacaları ve yeraltı şehirleri ile ilgili bir seyahatname yayımlıyor. O yıllarda Fransız gezgine kimse inanmıyor. Hatta dalga konusu oluyor. Gördüklerinin ve seyahatnamede anlattıklarının hayal ürünü olduğuna inanılıyor. Fakat yıllar geçtikten sonra Fransız gezginin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkıyor. Şuan Paul Lucas’ın seyahat notlarını Fransa’nın en çok satanlar listesinde görebilirsiniz.

2.Kapadokya bir şehir değil bir bölgedir

Kapadokya’yla ilgili en sık rastlanan yanlışların başında Kapadokya’nın coğrafyası geliyor. Kapadokya’yı herkes Nevşehir’in içinde olduğunu düşünüyor. Aslında Kapadokya denilen bölge tam tamına 5 şehri kapsıyor. Nevşehir, Niğde, Kayseri, Aksaray ve Kırşehir’in sınırlarına dahil olan Kapadokya Anadolu’nun tam merkezinde yer alıyor.

3.Kapadokya’da birçok yeraltı şehri bulunur

Kapadokya’ya gelen turistlerin en sık ziyaret ettiği noktaların başında Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri geliyor. Yeraltı şehirler diyarı olarak bilinen Kapadokya’da en çok bilinen 2 yeraltı şehrinin dışında birçok yeraltı şehri daha bulunuyor. Milattan Önce 4. yüzyıldan itibaren var olduğu bilinen bu yeraltı şehirleri Kapadokya’nın en özel ve ilginç yapılarından. Kapadokya’da yaşayan halkın Bizans, Arap ve Roma saldırılarından kaçmak ve korunmak için inşa ettikleri bu yapılar günümüzde turistlerin uğrak noktalarından biri oluyor.

4.Kapadokya’da 900 filmden fazla dizi , belgesel çekilmiştir.

Kapadokya’daki eşsiz manzara film ve dizi yapımcılarının da gözünden kaçmıyor. Her yıl yüz binlerce turistin akın akın geldiği Kapadokya’da 1940 yılında film ve dizi çekilmeye başlanıyor ve bu ilgi her yıl artarak devam ediyor. 1940 yılından başlayarak günümüze kadar Kapadokya’da yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 900 film, dizi ve belgesel çekildiği biliniyor. Bunların arasında en popüler olanı ise Asmalı Konak. Kapadokya’daki meşhur Asmalı Konak’ın manzarası ve mimarisi turistleri kendine aşık ediyor.

5.Kapadokya’da 600 civarında kilise bulunur

Kapadokya’nın yumuşak kayasından oyularak inşa edilmiş 600 civarında kilise bulunuyor. Ortaçağ yıllarından kalmış olduğu bilinen bu kiliselerde tarihin gizli sayfalarını aydınlatacak kadar resim ve duvar yazıları bulunuyor. Bu resimlerin şeytandan korkan köylüler tarafından yapıldığına inanılıyor. Kapadokya’ya gidenler hayatlarının en kapsamlı tarih dersine girmiş kadar olacak.