Korona Hastaları ile ilgili Şok İddia!

Tarih : 02 Haziran 2021, Çarşamba 10:22 Son Güncelleme : 02 Haziran 2021, Çarşamba 10:22
Korona Hastaları ile ilgili Şok İddia!

CHP Milletvekili Murat Emir, Covid-19 hastalarına son kullanma tarihi geçmiş favipiravir ilaçlarının verildiğini savunarak, "Sağlık Bakanlığı, milyonlarca kutu sipariş verilen ilaçları tükettirme derdine düştü, halk sağlığı suçu işliyor" dedi.

Kaynak : Medya Alemi Editör : Medya Alemi

CHP Milletvekili Murat Emir, Covid-19 hastalarına son kullanma tarihi geçmiş favipiravir ilaçlarının verildiğini savunarak, "Sağlık Bakanlığı, milyonlarca kutu sipariş verilen ilaçları tükettirme derdine düştü, halk sağlığı suçu işliyor. Tıpkı favipiravirde olduğu gibi Sağlık Bakanının da son kullanım ömrü geçti" dedi.Son günlerde filyasyon ekiplerinin Covid hastalarına son kullanma tarihi Mart-Nisan 2021 olan ilaçları verdiğini iddia eden Emir, “Hastalar itiraz ettiğinde de ‘Sağlık Bakanlığı gerekli incelemeyi yaptı, ilacı kullanmanızda bir engel yok’ gibi yanıtlar veriyorlar. Derhal bu skandala bir son verilmeli” diye konuştu.HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAMAYIN

Birgün'de yer alan habere göre, soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine de taşıyan CHP’li vekil, şu değerlendirmeyi yaptı:"Pandemiyle mücadeleyi tamamen AKP'nin siyasi ikbali üzerine kuran, buradan siyasi bir rant elde etmeye çalışan Sağlık Bakanı ilk günden beri hiç kimseyi dinlemedi. Bilim Kurulu'nun önerilerine dahi kulağını tıkayan Sağlık Bakanlığı, hiçbir bilimsel kritere bakmaksızın milyonlarca kutu ilaç siparişi verdi. Bakanlık, bu ilaçların kaç TL’ye mal olduğu, hangi firmaların bu ilaçtan ne kadar kazandığı sorularımızı ısrarla yanıtlamadı, kamuoyundan gizledi. Şimdi de bu ilaçları bir an önce halka tükettirmenin derdine düştüler. Sağlık Bakanının gözü öylesine dönmüş ki; hastalara son kullanma tarihi geçmiş favipiravir etken maddeli ilaç vermeye başladılar.”Bakanlığın son kullanma tarihi geçmiş ilaçları hastalara vererek halk sağlığı suçu işlediğini vurgulayan CHP’li Emir, “Artık halkın sağlığıyla oynamayın" çağrısında bulundu.TARTIŞMA YARATMIŞTIÖte yandan, bilim insanları Favipiravir ilacını sorgulamaya başlamıştı. Türk Tabipler Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, Favipiravir ilacı kullandığı için karaciğer testleri bozulan ve ciddi yan etkileri olan hastaların görüldüğünü söylemişti.